29.10.2008

İnsan Olmanın Kuralları...

Bir bedeniniz olacak. Bunu çok sevebilir ya da ondan nefret edebilirsiniz. Ama bu beden yaşamınız süresince sizinle birlikte olacaktır.
- Öğreneceksiniz. Yaşam adı verilen, resmi olmayan bir okula devam ediyorsunuz. Bu okulda her gün yeni bilgiler edineceksiniz. Öğrendikleriniz ilginizi çekebilir ya da çekmeyebilir.
- Hata yoktur, alınan dersler vardır. Büyüme, bir giz ve yanlışlıklar zinciridir. Bir başka deyişle deneysel bir süreçtir. Tam olarak sonuca ulaşan deneyler denli, ulaşamayanlar da bu sürecin parçalarıdır.
- Dersler öğrenilene dek yinelenirler. Öğrenilme sürecinde dersler defalarca fakat değişik biçimlerde sunulur. Bir ders öğrenildikten sonra diğerine geçilir.

- Öğrenmenin sınırı yoktur ve yaşamda, öğrenmenin olmadığı bir süreç yoktur. Eğer soluk alıyorsanız, öğrenilecek şeyler de var demektir.
- Kişiler sizin için bir aynadır. Bir başkası ile ilgili bir şeyi sevmek ya da nefret etmek için, sevdiğiniz ya da nefret ettiğiniz bir olguyu yansıtması gerekir.


- Yaşamınızı biçimlendirmek elinizdedir. Bunun için gerekli araç gereç ve kaynaklara sahipsiniz. Bunlarla neler yapabileceğinizin seçimi size aittir.
- Yaşamın tüm sorunlarının yanıtları benliğinizde saklıdır. Yapılması gereken gözlemek, dinlemek ve güvenmektir.
- Tüm bu sıralananları unutacaksınız…

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder