29.12.2012

Çam Ağacına Dokunma!

Yılbaşında bir fidan da sen dik


Yılbaşı ağacı olarak neden yılbaşında çam ağacı süslenir konusunda net bir bilgi olmasa da birçok varsayım vardır. Açıkçası yılbaşında neden çam agacının süslendiğide önemli değildir. Önemli olan 10 - 15 yılda yetişen çam ağaçlarının yılbaşında bir kaç günlük görsel zevk için kesilip kulanılmamasıdır.  En büyük sorunlardan birinin küresel ısınma oldugu, günümüzde ekolojik dengeyi korumak için ormanlarımıza sahip çıkmalıyız. Ormanlardan kaçak kesim yapıp gelir amacı ile satan fırsatçılara karşı da yetkililerin daha sıkı önlemler alması gerekir. Yılbaşında süs ağacı olmazsa olmazlarımdan diyorsanız, ya yapay bir ağaç kulanın ya da saksı içinde bir çam ağacı alıp süsleyin. Daha sonrada o ağacı balkon, bahçenizde misafir edin veya da uygun bir yere dikin.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'ndan yıl başı için fidanlıklara talimat. Bakan Eroğlu " fidanlıklara talimat verdik, hazır fidanları ve çamları vatandaşa ücretsiz dağıtacağız. Vatandaşın da yılbaşından sonra bu çam fidanlarını bahçesine veya istediği bir yere dikmesini istiyoruz." dedi.


2013 herkese sağlık, mutluluk, huzur getirmesi dileği ile...

2 yorum:

  1. Çok güzel bir proje, güzel bir paylaşım. Gelecek nesil için duyarlı olmak gerek.. :]

    YanıtlaSil
  2. Yapay ağaçlar plastikten yapılıyor ve sonları çöp oluyor, bu sorunu nasıl çözeceğiz? Yılbaşı (Noel) ağacı bizim kültürümüzün bir parçası olmadığı için pek çözüm aramıyoruz ama yurt dışında bu soruna yapay ağaçtan çok daha iyi çözümler getirilmiş... Plastik kullanmaya özenmeyelim. :)

    YanıtlaSil