5.01.2013

KÜRT SORUNUNDA İYİ GELİŞMELER

Yıllarca kan dökülen Kürt, sorunu çözüme kavuşacak mı?


Seksanli yıllarda PKK harekattı başlarken  üç, beş çapulcu denilerek hafife  alınan, yıllar içinde büyüyerek kan, göz yaşı ve büyük acıların yaşandığı  Türkiye'nin, en önemli sorunu haline gelen kürt, sorunun da önemli gelişmeler.

Yeni bir süreç başladı. Bu süreçte neler olur, çözüm aşamasına gelinirmi onu şimdiden kestirmek mümkün değil. Bu süreç akılcı ve doğru yönetilirse kangren olmuş bu sorunun kökten çözülmesine kadar gider.

Kimisine göre GÜNEYDOĞU sorunu, kimisine göre PKK sorunu, kimisine göre KÜRT sorunu, kimisine göre TÜRKİYE sorunu adına ne derseniz deyin yıllarca devam eden kan, şiddet, göz yaşı ile dolu büyük acıların yaşandığı bir an önce çözülmesi gereken Türkiye'nin ciddi bir sorunu.

Önce Başbakan'dan "Abdullah ÖCALAN'la görüşüyoruz" açıklaması geldi. Sonra Ahmet TÜRK ve Ayla AKAT Abdullah ÖCALAN'la görüşmeye İmralı adasına gittiler. Bu da bu ciddi sorunun çözülmesi için adımlar atmaya başlandığını gösteriyor.

Bu süreçte Türkiye'deki siyasi partiler, sivil toplum kuruşuşları, asker, bürokrasi basın vs; taşın altına elini sokmalı, süreç iyi yönetilmeli ve bu kangren olmuş sorundan Türkiye kurtulmalı.

Bügün Ahmet HAKAN, köşesinde bu konuya "soru ve cevaplarla ÖCALAN'la görüşme" başlığı altında yer vermiş.

Ahmet HAKAN'ın Yazısından bir bölüm

Soru ve cevaplarla Öcalan'la görüşme

SORU: Bu bir dönüm noktasımı?
CEVAP:  Olabilir... Eğer iyi yönetilirse bu görüşmeler, 30 yıllık çatışmanın sona erdirilmesini sağlayabilir.

SORU:  Bugünkü İmralı görüşmelerinin, Oslo görüşmelerinden farkı ne?
CEVAP:  En önemli fark şu: Bu görüşmeler kamuoyuyla paylaşılıyor. Aleniyet söz konusu yani...

SORU:  Aleniyet neden önemli?
CEVAP:  İki nedenden dolayı önemli: BİR: Kamuoyunun süreci izlemesine imkan vermesi... İKİ: Çözüm için önemli bir angajmana girildiğinin hissettirilmesi.

yazının devamı için tıklayın


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder