16.06.2010

Birleşmiş Milletlerden iç karartıcı senaryolar

Gelecek için uyarı niteliği taşıyan raporda, iç karartıcı senaryolar gündeme getiriyor.
Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP), yayımladığı biyoçeşitlilik raporunda, iklim değişikliğinin, orman yangınlarının ve kuraklığın artmasının yeryüzünün geleceğini tehlikeye attığını belirtti.

"Amazon Ormanı Savanaya mı Dönüşecek?"

Gelecek için uyarı niteliğinde, iç karartıcı senaryolar içeren rapor, gezegenin akciğeri Amazon ormanının 2100 yılında bir savanaya ve orta Afrika’daki kurak
 Sahil kuşağının da tamamen bir çöle dönüşüp dönüşmeyeceği konusunda önemli soruları gündeme getiriyor.

Rapora göre, orman kıyımı, iklim değişikliği ve orman yangınlarının sonucunda, sıcak ve nemli Amazon ormanı tamamiyle yok olup yerini tropikal bölgelere özgü kuru ve çorak savana denilen bitki örtüsüne bırakabilir.

Rapor böyle bir durumun, sık sık yangınlara, iklim değişikliğine yol açan CO2 salınımlarına ve tarımı tehlikeye sokan aşırı kuraklığa yol açabileceğini belirtiyor.

"Afrika Sahili Çöle Dönüşebilir"

Rapor ayrıca, Afrika kıtasında, Atlantik Okyanusu’ndan Kızıldeniz’e uzanan 3 bin 862 km uzunluğundaki bir şerit halinde devam eden Sahil kuşağının da tehlikede olduğuna dikkat çekerek, zaten kuraklıkla pençeleşen ve savanadan oluşan Sahil’in, iklim değişikliği ve doğal kaynakların aşırı kullanımı sonucu tamamen bir çöle dönüşme riski taşıdığını vurguluyor.

Sahil kuşağında Senegal, Moritanya, Mali, Burkina Faso, Nijer, Nijerya, Çad, Sudan ve Eritre yer alıyor.

Adalar, Denizler ve Tatlı Su Kaynakları da Tehlike Altında

Rapor, Amazon ve Sahil şeridinin yanısıra, gezegendeki adaların, denizlerin ve tatlı su kaynaklarının da tehlikede olduğunu bildiriyor.

Herhangi bir adanın ekosisteminin kırılgan ve eşsiz olduğunu belirten rapor, nüfus hareketlerinin bir adanın dengesini bozduğu, adanın korumalı bölgelerine hastalık taşıdığını ve avcı hayvanların bu bölgelere akın etmesine yol açtığını ifade ediyor.

Rapor, korumalı bölgelerde yaşayan hayvan ve bitkilerin akın eden avcı hayvan, hastalık ve insanın yol açtığı tahribata karşı savunmasız kaldığını belirtiyor.

Sudaki Yaşamda Alarm Veriyor

Rapor ayrıca, iklim değişikliğinin, baraj inşasının, çevre kirliğinin ve su alımının, tatlı su balıklarının yüzde 15 azalmasına yol açabileceğini kaydediyor.

İklim değişiklinin denizlerdeki balık nüfusunu tehdit ettiğini ve su seviyesinin yükselmesine yol açtığını ifade eden rapor, suyun asitleşmesinin de mercan, plankton ve kabuklu canlıların neslinin tükenmesine sebep olabileceğini ortaya koyuyor.
kaynak:TRT

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder