20.12.2008

Microsoft'tan acil durum paketi


Microsoft, Internet Explorer yazılımındaki bir güvenlik boşluğunun kapatılması için yeni bir paket çıkaracağını açıkladı.

Sadece Internet Explorer 7 kullanan bilgisayarlarda sorun yaşanıyor

Söz konusu güvenlik boşluğunun 10.000 kadar internet sitesini etkilediği ve milyonlarca kullanıcının da bilgisayar korsanlarının saldırısına maruz kaldığı belirtildi.

Uzmanlar, bu güvenlik boşluğu nedeniyle insanların bilgisayarlarına herhangi bir şey yüklemeden dahi bilgisayarlarına sızılmasının, şifrelerinin çalınmasının mümkün olabileceğini söylüyor.Microsoft, sorunun çözümü için hazırlanan yeni paketin bugün kullanıma açılmasının beklendiğini belirtiyor.

Internet Explorer, dünya genelinde bilgisayar kullanıcılarının büyük bölümünün kullandığı yazılım ve söz konusu güvenlik boşluğunun Internet Explorer'ın tüm versiyonlarını etkileyebileceği söyleniyor.

Şu ana dek, sadece Internet Explorer 7 kullanan bilgisayarlarda bir sorun tespit edildiği belirtiliyor.

Trend Micro isimli güvenlik firmasından Rick Ferguson, güvenlik boşluğunun genelde oyunların şifrelerini kırmak için kullanıldığını ancak daha hassas bilgilerin de risk altında olduğunu söylüyor.

Microsoft'un alelaecele bir güvenlik paketi çıkarması kararı, tehlikenin büyük olduğunun bir işareti olarak yorumlanıyor.

Firefox, Opera, Chrome ve Apple'ın Safari yazılımlarının bu sorundan etkilenmedikleri belirtiliyor.
Kyanak:BBC Türk

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder