10.12.2010

Özgürlük Anıtı, Tac Mahal ve Eyfel Kulesi sular altında

      Greenpeace, iklim değişikliğinin oluşturduğu tehlikeye dikkat çekmek için dünyanın çeşitli yerlerindeki önemli yapıların modellerini Meksika’da denize batırdı. Meksika'nın Cancun kentinde Birleşmiş Milletler İklim Konferansı’nın son günlerine girilirken, Greenpeace, aralarında Özgürlük Anıtı, Tac Mahal ve Eyfel Kulesi’nin de bulunduğu, yarısı suya batmış yapılarla, eğer tedbir alınmazsa karşı karşıya kalacağımız tehlikeyi bir kez daha hatırlattı.
     Türkiye de suların yükselmesinden etkilenecek ülkeler arasında.
Eğer yeterli düzenlemeler yapılmaz ve önlem alınmamaya devam ederse İstanbul’da da Beylerbeyi Sarayı, Kuleli Askeri Lisesi, Kız Kulesi gibi tarihi yapıların sular altında kalacağı  bilimsel olarak kanıtlandı.
Eylemle ilgili açıklama yapan Greenpeace Uluslararası Genel Direktörü Kumi Naido, "Greenpeace, liderlere iklim değişikliğinin şu anda gerçekleşmekte ve yüzlerce insanın yaşamına mal olmakta olan etkilerini hatırlatıyor.  Liderlerin bir iklim fonu oluşması, ormanlarımızın korunması ve hukuki bağlayıcılığı olacak adil bir anlaşma için acilen harekete geçme şansları var" dedi.
S55FAX58YAMM
  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder