19.11.2010

60 BÜYÜK KENTİN BELEDİYE BAŞKANI İKLİM ANLAŞMASI İMZALAYACAK

Meksika'da, Paris, Dakar, Montreal ve Seul gibi dünyaca ünlü 60 kentin belediye başkanı, 21 Kasım Pazar günü Meksika'nın başkenti Mexico City'de iklimin korunması ile ilgili önemli bir anlaşmaya imza atacak.
Mexico City Belediye Başkanı Marcelo Ebrard, yaptığı açıklamada, bu anlaşma ile 60 kentin belediye başkanının, sera etkisi yapan gaz salınımını azaltmayı taahhüt edeceğini belirtti.


Ebrard, "İlk defa, atmosfere salınan sera etkisi yapan gazları azaltmaya yönelik hedefler belirleyen bir anlaşma imzalayacağız. Böyle bir anlaşmayı, dünyanın en önemli ülkeleri bile yapmayı reddetti" şeklinde ifadeler kullandı.
Ebrard, Mexico City'de yapılacak toplantının, iklim değişikliği ile ilgili uluslararası belediye başkanlarının ilk zirvesi olacağını belirtti.
Öte yandan  İngiliz Başbakan David Cameron ise 60 belediye başkanının imzalayacağı anlaşmanın, dünyadaki büyük devletleri de bu yolda bir anlaşma yapmaya itecek bir öncü safha teşkil ettiğini söyledi ve böyle bir anlaşma yapma konusunda ABD ve Çin'i çaba sarf etmeye çağırdı.

1 yorum:

 1. Hi,
  I participate of one blog very good, I wait that it likes:
  http://transnet.ning.com/
  kisses
  V.

  YanıtlaSil