26.11.2012

BEN BÜYÜYORUM!


 Baran Hazar
BARAN BEBEK

Baran bebeğimiz 05/11/2008 tarihinde Dünyaya gözlerini açtı. O günden sonrada baran bebek evimizin neşe kaynağı oldu. Önce emeklemeye başladı, sonra adım atmaya başladı derken, yürümeye başladı şimdi yerinde  duramayan 4 yaşını bitirip 5 yaşına giren tatlı bir afacan oldu. Bu süreç her anne, babayı heyecanlandırdığı gibi bizide heyecanlandırdı, heyecanlandırmaya devam ediyor. Günler hızla akıp geçerken Baran bebekte gelişip büyüyor. Gelişip büyürkende gözlemliyor, öğreniyor vede zaman zaman bizi şaşırtıyor. Bunların birinde baran bebek kolları açıp etrafında dönerken  "Dünya'da böyle kendi etrafında dönüyor, zaman zaman ışın almıyor biz ona gece deriz" burdaki biz beni şaşırttı o anda gülümseyerek siz kimsiniz sıpa diye sordum. Temiz bir doğa ve yaşanılır bir Dünya bebeklerimizi bekliyor olsun dileği ile...

24.11.2012

GREENPEACE'TEN ÇARPICI RAPOR

Zara, Mango, Levi's, Benetton! Greenpeace'ten şok rapor

Geçtiğimiz  hafta Detox kampanyası kapsamında Greenpeace'in yayımladığı raporda Zara, Mango, Levi's gibi markaların ürünlerinde tehlikeli kimyasallar olduğunu ortaya koydu.
Greenpeace uluslararası tarafından geçtiğimiz hafta yayımlanan rapor, Diesel, Esprit, Gap, Armani, H&M, Zara, Levi’s, Victoria’s Secret, Mango, Marks & Spencer, Metersbonwe, Calvin Klein, Tommy Hilfiger, ve Vancl gibi Dünyaca ünlü markaların ürünlerinde  kimyasallar olduğu tespit edildi. Bu kimyasallar doğaya karıştığı zaman kansere ve hormon bozukluğuna neden olabiliyor.

Greenpeace'in yaptığı incelemelerde ürünlerinde tehlikeli kimyasalların bulunduğu 20 farkılı markanın içinde Zara, hem hormonal bozukluklara hem de kansere neden olan kimyasallar açığa çıkaran tek markaydı.

Rapordan sonrada bügün Greenpeace eylemcileri ZARA mağazası önünde eylemde bulunarak,  firmayı ürünlerinden zehirli kimyasalları arındırmaya çağırdı.

Türkiye'deki eylemle birlikte bugün, dünyanın 18 ülkesinde yaklaşık 700 Greenpeace eylemcileri ZARA mağazaları önünde benzer eylemler gerçekleştirdi.

Zehirli Giysiler: Modada Büyük Hile başlığı ile yayımlanan rapora buradan ulaşabilirsiniz

23.11.2012

TEKNOLOJİ VE İNSAN

teknoloji ve insan
Teknoloji ve insan, İnsan ve internet.

İnsanoğlu, üzerinde yaşadığımız Dünyanın en akıllı canlısıdır. İnsanı diğer canlılardan farklı kılan en önemli özelliği aklı ve yetenekleridir. İnsan, aklı ve yetenekleri sayesinde varoluşundan günümüze kadar hep üretmiştir. Günümüzde kullandığımız bu teknoloji yine insanoğlunun aklı ve yeteneklerinin bir ürünüdür. Teknolojinin oluşturulması ve kullanılması insan yaşamına olumlu ve olumsuz birçok etkiler yapmıştır. İnternette bunlardan biridir. İnternet sınırsız özgürlük duygusunu veriyor insanlara... Fanteziler gerçekleştirmek için ise mükemmel bir araç. İnternet hayatımızda bir çok kolaylık sağlar (bilgiye ulaşmada, ürünlerinizi hedef kitle ile buluşturmada  v.s) bunun yanında sıcak insan ilişkilerinin yok olmasında içe kapanık bir toplumun oluşmasında önemli bir etkendir. Günümüzde insanlar, bilgisayar ve  internetti kullanabildikleri diğer araçların başında daha çok zaman tükettir oldular. Hayatımıza facebook, diğer sosyal medya araçları ve 3D sohbet oyun siteleri girdikten sonra insanların sanal ilişkileride hızla artmaya başladı.  İnsanlar ne güneşin doğuşundan, ne yüzlerine öpücük konduran yağmur taneciklerinden, nede kumları yalayan dalgaların sesinden etkilenir oldular. Onlar varsa yoksa, hayali sevgi ve sevgilinin peşinde at koşturur oldular. Çünkü, kıblesi bilgisayar ekranlarıdır artık.